Jak przechowywać kołdry i poduszki zimowe

Polecamy

Paulina-sklep

Jeśli będziesz pamiętać o poniższych zasadach odnośnie przechowywania bielizny pościelowej Twoje zimowe kołdry i poduszki nie stracą właściwości cieplnych oraz zachowają puszystość i sprężystość na kolejne sezony zimowe.

Kołdry zimowe i poduszki – czym się charakteryzują?

Odpowiednie przechowywanie zimowych kołder i poduszek to sposób na to, aby służyły nam dłużej i zachowały swoje najlepsze właściwości cieplne. To produkty o zwiększonej grubości, które sprawdzają się w pomieszczeniach niedostatecznie dogrzanych oraz u tzw. zmarźlaków. Typowymi kołdrami zimowymi są kołdry o zwiększonym wypełnieniu (jest to zazwyczaj poliester silikonowy, puch lub wełna), kołdry podwójne duo oraz kołdry typu 4 pory roku. Duży ich wybór znajdziecie na https://paulina-sklep.pl/asortyment/koldry-i-poduszki/. Najlepiej wybierać te z pikowaniem, które zabezpiecza przed przesuwaniem się materiału wypełniania w kołdrze.

Zanim zabezpieczysz kołdrę na lato wypierz ją i wywietrz

Poza wyborem kołdry zimowej i poduszek ważne jest także ich odpowiednie przechowywanie. Dzięki kilku czynnościom zimowa bielizna pościelowa będzie nam służyć przez długie lata. Pierwszym, co warto zrobić zanim zabezpieczysz zimową kołdrę i poduszki jest ich porządne przewietrzenie. Możesz je nawet wcześniej wyprać i wysuszyć, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów.  Suszenia nie zaleca się w pełnym słońcu oraz w wilgotne dni. Jeśli pogoda na to pozwala wywieś kołdrę i poduszki na balkonie, kiedy powietrze jest suche oraz wieje lekki wiatr. Po wysuszeniu nie chowaj zimowej kołdry od razu do torby czy worka, lecz pozostaw rozłożoną na kilkanaście godzin w pokoju.

Czy kołdrę można przechowywać w worku próżniowym?

Czy to prawda, że kołder nie należy przechowywać w torbach próżniowych? Niestety tak. Co prawda to rozwiązanie pozwala zaoszczędzić dużo miejsca, jednak z racji długotrwałego ściśnięcia kołdra zimowa i poduszki mogą nieodwracalnie stracić puszystość i grzewcze właściwości. Najlepszym miejscem do przechowywania bielizny pościelowej są metalowe kratkowane kosze wysuwane z szafy. Zapewniają one doskonałą wentylację i nie gniotą tkaniny. Jeśli ich nie posiadamy nadadzą się także foliowe worki ponakłuwane w celu zapewnienia cyrkulacji powietrza.

Jak przechowywać kołdrę zimową?

Aby zachować porządek i po lecie nie szukać wszystkiego po różnych szafkach dobrze jest złożyć cały komplet bielizny pościelowej, pościeli i prześcieradła razem. Zadbaj o to, aby nie przygniatać niczym zapakowanej kołdry, ponieważ długotrwałe  przyciśnięcie ciężkim przedmiotem może pozbawić ja sprężystości i dać podobne skutki jak przechowywanie w torbie próżniowej.

Pamiętaj, by zimowej kołdry i poduszek nie przechowywać w wilgotnych pomieszczeniach zagrożonych grzybem lub pleśnią (np. piwnice). Stwarza to duże ryzyko, że nasza kołdra po takim lecie będzie do wyrzucenia, zwłaszcza ta z wypełnieniem naturalnym (z puchu, pierza, wełny lub bawełny). Wybieraj także kołdry zimowe uszyte z wysokiej jakości materiałów, na przykład w https://paulina-sklep.pl/. Jeśli zaś borykasz się z alergiami znajdź dobrą kołdrę  antyalergiczną. Odpowiedni dobór kołdry wraz z jej właściwym przechowywaniem to przepis na to, aby zachowała ona swoje najlepsze właściwości na długie lata.