Jak wybrać i zamontować roletę rzymską?

Polecamy


**Jak wybrać roletę rzymską?**

Wybór odpowiedniej rolety rzymskiej może być trudnym zadaniem, zwłaszcza jeśli nie jesteśmy obeznani w temacie. Dobrze dobrana roleta rzymska może nadać naszym wnętrzom elegancki i nowoczesny wygląd, jednocześnie spełniając swoje podstawowe zadanie – regulowanie ilości światła wpadającego do pomieszczenia. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak dokonać właściwego wyboru.

1. **Pomiar okna**

Przed rozpoczęciem wyboru rolety rzymskiej, musimy dokładnie zmierzyć wymiary naszego okna. Ważne jest, aby pamiętać, że roleta powinna być trochę szersza niż samo okno, aby zapewnić odpowiednią ilość przesłony.

2. **Rodzaj tkaniny**

Kolejnym ważnym czynnikiem jest wybór odpowiedniej tkaniny. Rolety rzymskie są dostępne w różnych rodzajach materiałów, takich jak: len, bawełna, poliester czy mieszanki tkanin. Wybierając tkaninę, należy wziąć pod uwagę nasze preferencje dotyczące tekstury, koloru i wzoru, ale również stopień przepuszczalności światła. Istnieją tkaniny przepuszczające światło, które nadają się do pomieszczeń, gdzie chcemy zachować naturalne światło, oraz grubsze, całkowicie zaciemniające, idealne do sypialni.

3. **Rodzaj mechanizmu**

Rolety rzymskie mogą mieć różne rodzaje mechanizmów. Jednym z najpopularniejszych jest system linki, w którym łączenia zaciąga się i blokuje na żądanej wysokości za pomocą naprężonej linki. Istnieje również system łańcuchowy, w którym linki są zastąpione łańcuchem, umożliwiając płynną regulację wysokości rolety. Dodatkowo, ważne jest też, aby sprawdzić jakość mechanizmu i pewność, że będzie on działał płynnie przez dłuższy czas.

**Jak zamontować roletę rzymską?**

Sam montaż rolety rzymskiej może wydawać się skomplikowany, ale z odpowiednimi narzędziami i instrukcjami nie powinno być z tym większego problemu. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą w prawidłowym zamontowaniu rolety.

1. **Przygotowanie narzędzi**

Przed rozpoczęciem montażu, należy przygotować niezbędne narzędzia. Będą one zależeć od rodzaju montażu, ale najczęściej będzie to wkrętarka, wiertarka, miarka, poziomica i śruby.

2. **Montaż uchwytów**

Pierwszym krokiem jest zamocowanie uchwytów rolety. Należy je zamontować na odpowiedniej wysokości, pamiętając o wcześniej wykonanym pomiarze okna. Uchwyty powinny być dokładnie wyprostowane za pomocą poziomicy, aby zapewnić prawidłowe działanie rolety.

3. **Zawieszanie rolety**

Następnie trzeba zamocować roletę na uchwytach. W przypadku rolet rzymskich z systemem linki, wystarczy podłączyć linki do odpowiednich haseł na roli rolety. Jeśli mamy roletę z systemem łańcuchowym, musimy założyć łańcuch na koło napinacza i odpowiednio go zaciągnąć.

4. **Dokręcanie śrub**

Ostatnim krokiem jest dokręcenie śrub mocujących roletę do uchwytów. Należy je dokręcić odpowiednio mocno, ale nie przesadnie, aby nie uszkodzić materiału rolety.

Po zastosowaniu się do tych wskazówek, nasza roleta rzymska będzie gotowa do użytku. Pamiętajmy, że montaż może się różnić w zależności od producenta i modelu rolety, dlatego zawsze warto również zapoznać się z instrukcją producenta.