Nie tylko dla pasjonatów kawy

Polecamy

Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kawy. Nie trzeba być pasjonatem czy smakoszem kawy, żeby wiedzieć, że proces palenia wydobywa z niej wspaniały smak i aromat. Mało kto jednak wie, jak wygląda proces palenia i gdzie się go przeprowadza.

Jak wygląda proces palenia?kawa-etno-cafe-yirgacheffe

Surowa kawa nie pachnie i smakuje zbyt dobrze, dopiero proces palenia wydobywa z niej niezwykły smak i aromat. Proces palenia kawy prowadzi się w piecu do palenia kawy. Ziarna poddawane są działaniu wysokiej temperatury, która osiąga nawet 250°C. Od kilku do kilkunastu minut wirują one w bębnie, w trakcie czego ziarna pęcznieją, odparowywana jest z nich woda, zmienia się ich kolor, a także cukry reagują z aminokwasami, w wyniku czego dochodzi do ich karmelizacji. W zależności gatunku kawy dopiera się różne parametry palenia. Krótsze palenie ziaren sprawi, że ziarna będą bardziej kwasowe i lepiej będą odczuwalne ich naturalne nuty, natomiast dłuższe palenie sprawią, że ziarna będą mniej kwasowe, a ich naturalne nuty zostaną zastąpione głównie orzechowo-czekoladowymi powstałymi w trakcie palenia. Po zakończeniu procesu palenia ziarna wysypywane są na tacę chłodzącą, gdzie pod wpływem powietrza ulegają ochłodzeniu. Na sam koniec ziarna kawy ulegają odgazowaniu, podczas którego ulatnia się z nich dwutlenek węgla.

Gdzie przeprowadza się proces palenia?

Palenie ziaren kawy przeprowadza się w palarniach kawy. Istnieje wiele metod wypalania ziaren, dlatego w profesjonalnych palarniach nad całym procesem czuwa doświadczony mistrz palenia. Także w domowym zaciszu możesz poczuć się jak mistrz palenia. Wystarczy do tego piekarnik z funkcją termoobiegu i oczywiście ziarna. Najłatwiej będzie zacząć od wypalania metodą średnią, czyli 15 minut w temperaturze około 240°C. Pozwoli to na uzyskanie doskonałego smaku. Prosto z piekarnika, najlepiej jest przełożyć ziarna do młynka i przygotować świeżo paloną kawę.

Gdzie kupić dobrą kawę?

Planując zakup dobrej kawy, możesz zdecydować się na zakupy w sklepie a’Gusto – https://agusto.pl/655-kawa, który posiada w ofercie pyszną kawę Etno. Warta do rozważenia jest, chociażby Kawa Etno Cafe Yirgacheffe – https://agusto.pl/kawa/8500-8739-kawa-etno-cafe-yirgacheffe.html#/1706-waga_opakowania-1000g, która pochodzi z Etiopii z regionu Chelelektu. Jest to odmiana botaniczna kawy to Heirloom. Poddawana jest ona obróbce typu washed. Smaki i aromaty tej kawy to czarna porzeczka i migdały. Jej uprawy znajdują się na wysokości 1750 – 2200 m n.p.m. Sugeruje się, aby parzyć ją przy pomocy ekspresu kolbowego, ekspresu automatycznego lub kawiarki.