Wiertarki udarowe – specjalistyczne narzędzia do dowolnych materiałów

Polecamy

Propozycja dostępnych na rynku wiertarek udarowych jest tak bogata, że aż trudna do opisania . Majsterkowicze który pragnie nabyć coś więcej, aniżeli tylko urządzenie dla początkujących, zmuszonych od czasu do wykonania dziury w ścianie, powinni zdecydować się na wersję z dwubiegową przekładnią o średniej mocy. Przekładnie mechaniczna pozwala o wiele lepiej aniżeli w maszynie jednobiegowej dostroić prędkość obrotową, a przede wszystkim wartość momentu obrotowego do rodzaju przeprowadzanej operacji.
Wypróbowaliśmy siedem urządzeń o mocy znamionowej od 750 do 850 W. Oprócz wiertarki firmy Skil, wyposażoną w tradycyjny uchwyt wiertarski z wieńcem zębatym, we wszystkich z przetestowanych urządzeń mocuje się wiertło w uchwycie szybkomocującym. Nowy Bosch PSB 750-2 RE jest dodatkowo zaopatrzony w automatyczny układ unieruchamiania wrzeciona, który ułatwia wymianę wiertła. Użytkownik ma możliwość obracać zaczep wiertarski jedną ręką, bez wymogu silnego dociskania pierścienia mocującego.
Szczególną cechą wyróżnia się Metabo Sb E 801 Contact. Wyłącza ona silnik niezwłocznie po napotkaniu przez ostrze wiertła na uziemiony metal. Do historii odchodzi w związku z tym przypadkowe przewiercenie przewodu instalacji sanitarnej oraz elektrycznej. W sprawdzianie praktycznym zasada ta jednakże działa wyłącznie w ograniczonym zakresie. Wprawdzie rura miedziana wbudowana w ścianę nie została przedziurawiona, jednakże pamiętajmy o tym, iż coraz to częściej przewody instalacji wodnych tworzy się z tworzywa sztucznego. W takim przypadku nowe rozwiązanie technologiczne Metabo przestaje mieć sens.
W przypadku kiedy natrafimy na elektryczne przewody maszyna wyłącza się dopiero wtedy, kiedy zepsuta zostaje żyła. Aczkolwiek wiertło które zatrzymuje się rozrywa cały przewód. W normalnym przypadku natychmiastowo wyskakuje bezpiecznik, kiedy jednak maszyna jest podłączona do innego obwodu, może się zdarzyć, że użytkownik w gorączce pracy nie zauważy zepsutego przewodu.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Wiertarki udarowe zaopatrzone w przekładnię dwubiegową, o mocy znamionowej około 800 W, to kapitalne, wielofunkcyjne sprzęty dla każdego. Pracując na pierwszym biegu zdołają wiercić a także wkręcać z ogromnym momentem obrotowym, drugi bieg gwarantuje odpowiednią prędkość, żeby uporać się z większością prac związanych z wierceniem.

tak naprawdę rozwiązanie firmy Metabo zezwala w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko przedziurawienia przewodu, natomiast na wszelki wypadek przed przystąpieniem do wiercenia lepiej sprawdzić przebieg przewodów elektrycznych a także rur detektorem, a w czasie wznoszenia nowego budynku wykonać dokładne szkice ułożenia przewodów. Zezwoli to zredukować ryzyko trafienia na przewód także podczas pracy tradycyjnymi wiertarkami. Dlatego że wierceniu z udarem towarzyszą znaczne drgania, producenci poświęcili mnóstwo starań, żeby ograniczyć obciążenie przegubów rąk użytkownika. W najwyższym stopniu skomplikowaną oraz skuteczną konstrukcję wkomponowano w wiertarkę AEG. Układ antywibracyjny AVS sprzęga przekładnię udaru z obudową silnika przez gumową podkładkę. Dodatkową redukcję drgań zapewnia miękki uchwyt. Tego typu uchwyty używają również Black & Decker, Bosch oraz DeWalt. Aczkolwiek do zlikwidowania miejscami niezwykle silnych wibracji modeli Black & Deckera i Boscha sam miękki uchwyt nie daje rady.
Maszyna AEG SB2E 850 RS o mocy 850 W jest najmocniejszym urządzeniem w naszym eksperymencie. Widać to również po wynikach wiercenia – najszybciej robi otwory w betonie oraz w murze. Idealne postępy uzyskuje się przede wszystkim podczas wiercenia przy użyciu wiertła 12mm. Jedną z największych niespodzianek był jednak fakt, że dorównuje jej w tym kroku jedna z najtańszych maszyn Skil 6475. Tak naprawdę skuteczność wiercenia w murze była niemal o 10% gorsza, jednakże w czasie pracy w betonie wartości te były porównywalne.

wiertarka3

Nadzwyczaj potężne wrażenie wywołuje wiertarka Black & Decker KD 795 CRE z mocowaniem zamkniętym. Tak zaprojektowany uchwyt wymaga pracy dwiema rękami, co normalnie jest niezbędne tylko przy wierceniu otworów o większych średnicach. Jednakże pod względem uzyskiwanych rezultatów machina ta pozostawia nieco do życzenia – wprawdzie w trakcie wiercenia w murze otworów o wielkości do 8 mm uzyskuje dobre wyniki, jednakże większe dziury bądź wiercenie w betonie to dla niej nazbyt duże wyzwanie. Z towarzyszeniem intensywnych wibracji, w tym samym czasie osiąga zaledwie jedną czwartą głębokości w konfrontacji z najlepszymi modelami. Znaczne wibracje mamy możliwość zaobserwować również w nowej wiertarce Boscha, przy użyciu mocy ze średniego zakresu. To samo dotyczy również modeli DeWalt i Kress, które jednak pracują o wiele spokojniej.
Ogranicznik głębokości umocowany przy dodatkowym uchwycie w wiertarce Kress niesłychanie przeszkadza. W czasie wiercenia w betonie cały czas przesuwa się do przodu, tak że nie może być używany zgodnie z zastosowaniem.
Nieco rozczarowują efekty wiercenia uzyskiwane podczas pracy wiertarką Metabo o mocy 800 W. Tak naprawdę w betonie wierci ona nawet o wiele lepiej aniżeli Black & Decker, jednakże w porównaniu z maszynami AEG i Skil osiąga zaledwie połowę głębokości – mimo podobnej mocy.
Pragnąc W szczególności wiercić ekspresowo, warto wybrać model AEG czy też Skil. Nieco tańszy Skil jest mocnym sprzętem, jednak bez powszechnych już dzisiaj udogodnień, takich jak szybkomocujący uchwyt wiertła i delikatny uchwyt obudowy. Została zaopatrzona – identycznie jak DeWalt – w gumowy kabel o długości 4 m. Najłatwiejszą obsługę zapewnia nowy model Boscha z układem autolock, jednakże dysponuje on zaledwie średnią mocą. Metabo nęci układem zatrzymywania wiertła w momencie natrafienia na przewody. Pozwoli uniknąć sytuacji z karykatur, przedstawiających majsterkowicza zatykającego palcem fontannę tryskającą z przekłutego przewodu.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz