Rynny dachowe i rury spustowe – system odwadniania dachu

Polecamy

Systemy orynnowania umożliwiają wykonanie rynien i rur spustowych dla dachu o dowolnym kształcie. Wyjątkowo łatwe do obróbki są rynny i rury z tworzywa sztucznego które wystarczy włożyć jedna w drugą.

 

rynna1

Rynny dachowe i rury spustowe z tworzywa sztucznego są tanie i praktyczne. Wykonane z materiału barwionego w masie, nawet po latach nie ulegają przebarwie-niom. Dzięki temu unikamy konieczności wykonywania regularnych prac konserwacyjnych i napraw, jak choćby malowania elementów farbą czy zabezpieczania ich przed korozją. Montaż rynien i rur z tworzywa sztucznego jest łatwy – wystarczy włożyć je jedna w drugą i skleić. Oszczędzamy sobie inwestycji w urządzenia do lutowania, niezbędne w przypadku rynien z miedzi, stali czy blachy cynkowanej. Wymaganą wytrzymałość rynny z tworzywa sztucznego zapewnia krawędź uformowana w wałek i specjalne elementy łączące. Dostępne na rynku systemy odprowadzania wody wykonane z tworzywa sztucznego odpowiadają wymaganiom przepisów budowlanych. Użycie kompletnego systemu odprowadzania wody deszczowej, zawierającego wszystkie elementy od rynien po obejmy do ich mocowania, ułatwi jego fachowy montaż. Różnorodność elementów pozwala wykonać system odwodnienia dopasowany do każdego dachu.

• Aby określić ilość niezbędnych rynien należy zmierzyć całkowitą długość okapów dachowych. Długość rur spustowych zależy od odległości od podłoża do okapu (sposób dobierania wymiarów rynien i rur podano w tabeli u dołu, po prawej).

• Rynny z tworzywa sztucznego mają przekrój półokrągły lub prostokątny. Te o przekroju półokrągłym są bardziej wytrzymałe na wpływy atmosferyczne. Resztka wody zamarzająca w półokrągłej rynnie i zmieniająca się w lód o większej objętości, zostaje poprowadzona do góry, wzdłuż zaokrąglonej powierzchni.

• Rynny dachowe wkładamy w metalowe uchwyty przymocowane do krokwi dachowych, ze spadkiem 3 mm na każdy metr bieżący rynny.

• Rynny z tworzyw sztucznych mogą mieć dowolny kolor, choć najpopularniejsze i najłatwiej dostępne są te w kolorach szarym, brązowym lub w kolorze miedzi. Identyczną paletę kolorów mają także rury spustowe.

• W skład systemów orynnowania wchodzą też różne elementy dodatkowe – łączniki, narożniki, uchwyty rynien, obejmy do mocowania rur spustowych czy nawet siatki chroniące przed zatkaniem rynny przez opadające liście.

rynna2

 

Opis elementów rynn dachowych:

Rynny, narożniki, łuki i trójniki. Po ustaleniu niezbędnej wielkości rynien i rur spustowych, zestawiamy system odwodnienia dachu z poszczególnych elementów.
Rynny z tworzywa sztucznego w kolorze miedzi, o przekroju półokrągłym i średnicy 100 mm lub 125 mm. Dostępne w kawałkach dł. od 100 do 400 cm.
Łączniki nasuwamy na dwa końce rynien. Noski i wpusty łączą elementy i zapobiegają ich ruchom przy zmianach temperatury.
Łuki zewnętrzne i wewnętrzne w postaci gotowych elementów, przystosowanych do narożników 90°. Łączymy je z rynną poprzez włożenie.
Zaślepki nasunięte na plastikowe rynny zaciskają się samoczynnie. Zaślepki można stosować z dowolnej strony rynny.
Wylot odpływowy. Montujemy go na ułożonej w całości rynnie dachowej, w której następnie zaznaczamy i wycinamy otwór odpływowy.
Kolanka pozwalają zmienić kierunek ułożenia rury spustowej. Zakrzywienia od 45° lub 67° pozwolą znaleźć rozwiązanie odpowiednie dla każdego dachu.
Rury spustowe o standardowych wymiarach, brązowe, szare oraz w kolorze miedzi. Te ostatnie mają średnice od 100 mm; są w kawałkach dł. 100-300 cm.
Mufy łączące kawałki rury spustowej, gdy nie sięga ona do rynny dachowej lub gdy trzeba połączyć ją z dodatkowymi rurami.
Trójnik pozwala zebrać wodę deszczową z powierzchni dachowych o różnych płaszczyznach i odprowadzić ją do jednej wspólnej rury spustowej.
Gumowy mankiet do połączenia rury spustowej z przykanalikiem lub rurą kanalizacyjną. Różnice średnic wyrównują elementy redukujące.
Materiały montażowe: wyginane rynajzy, obejmy do rur spustowych, rynajzy z przegubem obrotowym oraz do ocynkowanych płyt falistych.

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz